Templát kennel

Bullmasztiff illetve Angol bulldog tenyésztéssel foglalkoztunk. 13 év tapasztalat.

Hőguta. Csak óvatosan a melegben!

Hőguta. Csak óvatosan a melegben!

A bulldog egészségére az egyik legnagyobb veszélyt a hőguta jelenti. Az igaz, hogy a meleg minden kutya számára veszélyes, de a bulldog bírja a legkevésbé a meleget. A kutyák fő testhőmérséklet szabályzó módszere a lihegés, ezért a rövid orrú fajták – mint amilyen a bulldog is – roszabb helyzetben vannak társaiknál. Ezt a helyzetet még rontja az is, hogy sokuknak nagyon szűk a légcsöve, vagy az orrlyuka, emellett a torkuk különleges alakja is nehézzé teheti a légzést, nem is beszélve a robosztus alkatukról. A hőguta sajnos az esetek nagy részében a kutya elvesztésével végződik.

Szerencsére jellemző tünetei vannak, ha a kutya sznved a melegtől: Bágyadtság, apátia, száraz sápadt íny, vöröses-lila vagy kékes nyelv, egyenetlen légzés, fátyolos tekintet, hányás. Súlyos esetekben ezekhez társulhatnak még görcsös rohamok és eszméletvesztés.
Ha ezeket a tüneteket észleled, azonnal vidd árnyékba a kutyát és tegyél a fejére hidegvizes ruhát. Ha lehetséges, állítsd egy kád hideg vízbe, vagy jéggel hűtsd a testét. Adj inni hideg vizet a kutyának, de ne erőltesd, ha nem kéri. Még az is hazsnos lehet, ha egy kis citromlét csorgatunk le a torkán. Ha a kutyuson a hőguta tüneteit észleled, azonnal vidd el az állatorvoshoz, ilyenkor minden perc számít!
Ahhoz, hogy a tüneteket könnyen észlelhesd, fontos, hogy tisztában legyél azzal, hogy milyen a kutyád, amikor egészséges. Tudnod kell, hogy mi a normális testhőmérséklete, milyen színű az ínye, hogy viselkedik, amikor boldog és egészséges. Ez nagyon jól jön, ha a bulldog megbetegszik, így az állatorvosnak könnyen el tudjuk majd mondani, hogy mik azok a tünetek, amiket nem produkál, amikor egészséges, ezzel megkönnyítve a gyor és pontos diagnózist.
Most, hogy már tudod mit kell tenni, amikor hőgutát kap, lássuk, hogy mit kell tenni a megelőzés érdekében.
Meleg napokon mindig legyen árnyékban. Ha 30 fok felett van a napi hőmérséklet, csak sötétben sétáltasd. Ne erőltesd túl, figyeld, hogy mennyire fárad. Ne vidd magaddal sehova a melegben, hacsak nem feltétlenül szükséges. Ne hagyd meleg helyen, például a kocsiban, még akkor sem, ha úgy tűnik, hogy jó idő van. Mindig legyen friss víz a táljában.
A bulldogok nagyon szeretnek játszani, de sajnos nem tudják, hogy mikor kell egy kis szünetet tartani. Mindig figyeld játék közben és ha szükséges, akkor vess véget a mókának és vidd árnyékba, hogy pihenjen.Tünetek

Tünetek és kezelés

Szerencsére jellemző tünetei vannak, ha a kutya szenved a melegtől:
Bágyadtság, apátia, száraz és sápadt íny, vöröses-lila vagy kékes nyelv, egyenetlen légzés, fátyolos tekintet, hányás. Súlyos esetekben ezekhez társulhatnak még görcsös rohamok és eszméletvesztés.
Ha ezeket a tüneteket észleled, azonnal vidd árnyékba a kutyát és tegyél a fejére hidegvizes ruhát. Ha lehetséges, állítsd egy kád hideg vízbe, vagy jéggel hűtsd a testét. Adj inni neki, de ne erőltesd, ha nem kéri. Még az is hazsnos lehet, ha egy kis citromlét csorgatunk le a torkán. Ha a kutyuson a hőguta tüneteit észleled, azonnal vidd el az állatorvoshoz, ilyenkor minden perc számít!

Ahhoz, hogy a tüneteket könnyen észlelhesd, fontos, hogy tisztában legyél azzal, hogy milyen a kutyád, amikor egészséges. Tudnod kell, hogy mi a normális testhőmérséklete, milyen színű az ínye, hogy viselkedik, amikor boldog és egészséges. Ez nagyon jól jön, ha a bulldog megbetegszik, így az állatorvosnak könnyen el tudjuk majd mondani, hogy mik azok a tünetek, amiket nem produkál, amikor egészséges, ezzel megkönnyítve a gyors és pontos diagnózist.

Megelőzés

Most, hogy már tudod mit kell tenni, amikor hőgutát kap, lássuk, hogy mit kell tenni a megelőzés érdekében.
Meleg napokon mindig legyen árnyékban. Ha 30 fok felett van a napi hőmérséklet, csak sötétben sétáltasd. Ne erőltesd túl, figyeld, hogy mennyire fárad. Ne vidd magaddal sehova a melegben, hacsak nem feltétlenül szükséges. Ne hagyd meleg helyen, például a kocsiban, még akkor sem, ha úgy tűnik, hogy jó idő van. Mindig legyen friss víz a táljában.
A bulldogok nagyon szeretnek játszani, de sajnos nem tudják, hogy mikor kell egy kis szünetet tartani. Mindig figyeld játék közben és ha szükséges, akkor vess véget a mókának és vidd árnyékba, hogy pihenjen.

Az angol bulldog farok problémái.

Az angol bulldog farok problémái

Ahogy más kutyafajtáknál, így az angol bulldogoknál is sok fajta farok forma megengedett. Az ideális bulldog farok közepesen hosszú, egyenes és enyhén redőzött, könnyen elemelhető a testétől. Azonban nem ritka a csavart “dugóhúzó” forma és a befelé növő sem, ami sok probléma okozója lehet.

A bulldogok farok formája nagyon változatos, szentelj nagyon nagy figyelmet neki, hogy megelőzd a bakteriális fertőzéseket, amik szörnyű fájdalmat okozhatnak a kutyának. Mindig tartsd tisztán és SZÁRAZON a farok és a test közötti részt – különösen akkor, ha ez nehezen elérhető, ugyanis minél szűkebb a hely, annál könnyebben szaporodnak benne a baktériumok.
Amennyiben problémát okoz a tisztítás (túl szűk, ezért lehetetlen kitisztítani, vagy a folyamatos tisztítás ellenére is elfertőződik), azonnal keress fel egy állatorvost.

Mikor megérkezik hozzád a kutyusod, érdemes alaposan megvizsgálni, hogy milyen alakú a farka és hogy helyzekedik el a testéhez képest. Ez nagyon fontos, ugyanis ránézésre nem mindig lehet megállapítani, csak ha az ujjaddal végig követed a tövétől a hegyéig. Sok gazdi számára csak a probléma kialakulása után, az állatorvosnál derül ki, hogy a kutyusnak bizony problémás farka van.

Na de melyik a problémás és mire kell odafigyelni?


Az angol bulldogoknál leggyakrabban előforduló farok típusok


Befelé növő farok


Befelé növő, vagy “rejtett” farok

Gyakaran az ilyen típusú farok első ránézésre észre sem vehető, így a gazdi azt hiszi, hogy nincs is. Pedig nagyon is létezik, csak a nagy része, vagy az egész a testen belül van elrejtve. Ezt körülbelül úgy lehet elképzelni, mintha a hüvelykujjunkat a köldökünkbe tennénk. Így ül a kutyus farka is a testben. Az ilyen farok esetében nagyon oda kell figyelni, hogy a test és a farok közötti szűk részt rendszeresen tisztítsuk és tartsuk nagyon szárazon. Ha ez nagyon nehezen megy, vagy a kutyusnak fáj, akkor érdemes elgondolkodni a farok amputációján, de ez mindenképpen a legvégső megoldás.


Feszes farok

Feszes farok

Ahogy a befelé növő faroknál, itt is nagyon fontos, hogy a test és a farok közötti részt tartsd tisztán és szárazon. Ha nem tudsz az ujjaddal ehhez a részhez hozzáférni, akkor – különösen nyáron – nagyon gyorsan elfertőződik, hatalmas fájdalmat okozva a kutyusnak, ezért ebben az esetben is szóba jöhet az amputáció. Ennél a típusnál a farok nagyon szorosan odafeszül a fenékhez, ami amellett, hogy nagyon hamar koszos lesz, a nyomás miatt idegkárosodást is okozhat a végbélben. Nagyon oda kell figyelni a kölyökkutyára fejlődés közben, ugyanis az ilyen típusú farok egyre feszesebb lesz, ahogy a kutya nő.


Csavarodó farok

Csavarodó, “dugóhúzó” farok

Malac faroknak is hívják, mert ugyanúgy tekeredik, mint a malacoké. Sajnos sokan csak ezt a fajtát tartják elfogadottnak. Alap esetben ez a típus semilyen problémát nem okoz, ha rendszeresen tisztítják, de sokszor előfordul, hogy a szűk csavarok miatt itt is fertőzés alakul ki, ezért itt is nagyon oda kell figyelni a tisztításra.

“Nyuszi” farok

Úgy néz ki mintha egy kis pamacs lenne, de legtöbbször egy feszesen csavart, vagy befelé növő farkat rejt.


Egyenes farok

Egyenes, redőzött farok

Az egyenes farok a tökéletes eset, bár sajnos sokan nem tekintik annak.
Körülbelül 7-8 cm hosszú, elvékonyodó, a kutya könnyen el tudja emelni a testétől és csóválni is tudja, ami nagyon vicces látvány. Lehet enyhén görbülő is, de mindenképpen lefelé áll és nem emelkedik a kutya farvonala fölé.
Ennél a típusnál nincs szükség különösebb ápolásra, de azért ritka esetekben az enyhe redők okozhatnak problémát.

Kopaszodó farok


Kopaszodó farok

A bulldogok farka sokszor elkezd kopaszodni. Ez a probléma pusztán kozmetikai jellegű, orvosi kezelésre nincs szükség. Általában idősebb kutyáknál fordul elő, de gyakran egészen fiatal kölyköknél is megfigyelhető.


Hogyan kell tisztítani a bulldog farkát?

Amire szükség lesz:

- antibakteriális szappan (gyógyszertárakban kapható)
- hyperol tabletta (szintén gyógyszertárban kapható)
- papírzsepi, vattakorong, törölköző
- atibakteriális kenőcs, ha esetleg már elfertőződött

Én kb. 2-3 naponta szoktam elvégezni a következőt:

Langyos vizet engedek egy lavórba és bele állítom a hátsó lábaival a kutyust.
Jó alaposan leöblítem a farkát, a fenekét és az a körüli területet, majd a problémás szűk részt.
Ezután a szappannal jó alaposan átdörzsölöm a farkat, de még alaposabban a szűk részeket, majd alaposan kiöblítem mindenhonnan.
Jöhet a törlés. Először a törölközővel törlöm teljesen szárazra a farkát és megpróbálok a szűk helyekre is benyúlni vele. Ha már mindent, amit tudtam, szárazra töröltem, fogok egy vattakorongot, vagy zsepit (ezzel könnyebb) és a problémás részeket is megtörölgetem. Addig csinálom ezt, amíg teljesen szárazon nem jön ki a zsepi (minden törlésnél újat használok, így könnyen észreveszem, ha már száraz).
Hetente egyszer még át szoktam törölgetni a szűk részeket hyperolos oldattal is (1 dl vízhez 1-2 tabletta), majd ezt is alaposan letörlöm. Ez teljesen fertőtleníti.

Mit tegyél, ha már meg van a baj?

Ha észreveszed, hogy a kutyus sokszor leül, érzékeny a farka, vagy esetleg szúrós szagot terjeszt, akkor alaposan vizsgáld meg, mert könnyen előfordulhat, hogy bakteriális fertőzést kapott. Ezt onnan látod, hogy gennyes váladék veszi körül a fertőzött területet. Ebben az esetben azonnal fordulj állatorvoshoz. Amit addig tehetsz, hogy megpróbálod leitatni a váladékot és szárazon tartod. Esetleg meg lehet próbálkozni egy antibakteriális készítménnyel is, de amint teheted, vigyed orvoshoz, lehet, hogy nem mutatja, de iszonyatos fájdalmai vannak.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 1
Heti: 8
Havi: 187
Össz.: 31 679

Látogatottság növelés
Oldal: A bulldog betegségek
Templát kennel - © 2008 - 2024 - templat.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »